I o to chodzi - Rafał Bauer Blog

Podolog i chodziarz?

    |  

zdrowie

Często z pasji. Wszelkie zmiany i nieprawidłowości w obrębie skóry stóp oraz paznokci to doleg...

Podolog i chodziarz?

zdrowie

Podolog - kto to właściwie jest? Wyjaśniam: to specjalista zajmujący się stopami. Często z pasji. Wszelkie zmiany i nieprawidłowości w obrębie skóry stóp oraz paznokci to dolegliwości, z którymi możesz bez wstydu zgłosić się do gabinetu podologicznego. Martwi Cię wygląd Twoich paznokci? Boli Cię zmiana powstała na stopie? Piecze przodostopie? Masz nieustający ból w okolicy paznokci? Zdecydowanie potrzebna jest tu konsultacja podologiczna. Dlaczego? Stopy utrzymują nas w równowadze i powodują, że nie przewracamy się. Pozwalają nam się przemieszczać, podróżować, zdobywać, uprawiać sporty oraz spełniać marzenia. Utrzymują całe ciało w pionie. Są naszą podstawą. Warto jest zwrócić na nie szczególną uwagę. Prawidłowa kondycja stóp warunkuje zdrowy organizm.

Dobra kondycja naszych stóp ma wpływ na zdrowie całego organizmu.


fot. Teodor Klepczyński

Gabinet podologiczny to miejsce, które intensywnie współpracuje z lekarzami różnych specjalności: flebologami, chirurgami, diabetologami, ortopedami oraz dermatologiami. Partnerstwem obejmują również fizjoterapeutów oraz specjalistów wykonujących indywidualne wkładki. Holistyczne podejście do procesu terapeutycznego pozwala na utrzymanie maksymalnej efektywności leczenia.

A teraz do rzeczy. Co takiego wspólnego ma podolog z chodziarzem? Z przykrością stwierdzam, że… WIELE. W obu profesjach wszystko opiera się na stopach, z lekką różnicą, że podolog je leczy, a chodziarz intensywnie ich używa. Korelacja jest oczywista. Chcesz dobrze przygotować się do kolejnej wyprawy? Podczas poprzedniej podróży spotkały Cię nieprzyjemności w okolicach stóp? Nie potrafiłeś sobie poradzić? A może dalej borykasz się z pewną dolegliwością, która hamuje możliwość zorganizowania kolejnej szalonej wyprawy podróżniczej? Jeśli choć raz odpowiedziałeś „tak”, to powinieneś zanurzyć się w dalszej lekturze oraz skontaktować się podologiem celem konsultacji.

Oto kilka sytuacji i dolegliwości podologicznych, które jako osoba uprawiająca sport możesz napotkać:

- pojawienie się pęcherza naskórkowego i śródskórnego,

- zbyt duży nacisk obuwia na wierzchnią część stopy i w konsekwencji rozwijający się stan zapalny lub

palce młotkowate + nagnioty,

- starty naskórek intensywnym tarciem miejsc zszycia obuwia,

- pojawienie się krwiaka pod paznokciem,

- narośnięcie zrogowacenia oraz pieczenie w miejscu narostu,

- odmrożenia,

- nadmierna potliwość spowodowana całodniowym chodem,

- skurcze,

- swędzenie między palcami,

- spełzające płytki,

- odwarstwianie się paznokci od podstawy.

To nie są wszystkie schorzenia, które mogą Cię zaskoczyć podczas wyprawy. Najważniejszym aspektem jest to, by unikać ich pojawienia się, przeciwdziałać, a przede wszystkim być przygotowanym na ich pojawienie się.

fot. Teodor Klepczyński

Podróże, w których intensywnie używa się stóp, bywają zaskakujące w konsekwencjach. Prewencja oraz edukacja są niezbędne do tego, by pojawiające się dolegliwości nie zabierały nam radości z wyprawy, niezbędnego czasu oraz zasobów, których często nie przewidzieliśmy.

Dlaczego ważne są regularne wizyty w gabinecie podologicznym?

1. Chronią stopy przed nieodpowiednią pielęgnacją. Wizyta w gabinecie dobrana idealnie przed działaniem podróżniczym i zarówno po niej, stabilizuje stan stóp. Paznokcie są odpowiednio skrócone, co powoduje duży komfort chodzenia oraz nie martwienie się o ich pielęgnację w trakcie wyprawy. Pozbywamy się nadmiernych zrogowaceń, co pozwala elastycznej i zdrowej skórze właściwie funkcjonować podczas zdobywania kolejnych punktów na mapie.

2. Wiemy jak zareagować w chwili pojawienia się podopatologii. Nie zaskakuje sytuacja, w której nie wiesz czego użyć, czym zaopatrzyć lub co zastosować. Optymalnie dobrano zestaw opatrunkowy oraz ratunkowy tak, by nie ciążył bagażu. A wszystko dobrane bardzo indywidualnie. Nie tracisz czasu na szukanie rozwiązań. Jesteś wyedukowany tak, że dokładnie wiesz co masz zrobić, np. podczas pojawienia się bolącego pęcherza.

3. Masz idealnie dobrane obuwie oraz wkładkę indywidualną, do której stopa się przystosowała. Taka sytuacja jest świetną prewencją dla wszystkich dolegliwości, które mogą się zdarzyć.

4. Systematyczną pielęgnacją w gabinecie i domu zmniejszasz ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych sytuacji podczas intensywnego wysiłku fizycznego, jakim zdecydowanie są długie marsze.

5. Poznajesz stan swoich stóp oraz ich funkcjonowanie. W ten sposób zaoszczędzasz czas oraz skupienie niezbędne w określaniu celów podróżniczych.

6. Spotykasz się z holistycznym spojrzeniem na Twoje stopy. Unikasz konsekwencji w dolegliwościach kręgosłupa, bioder oraz kolan. Współpraca wielu specjalistów chroni cały organizm przed nieoczekiwanym.

7. Zdecydowanie lepiej przygotowujesz się do wyprawy. Swobodnie czujesz się w dobranym obuwiu. Wygodnie przemierzasz kolejne kilometry i nie zastanawiasz się nad tym, czy kolejny dzień wytrzymasz. Zupełnie spokojnie zajmujesz się planowaniem, a nie opatrywaniem ran. Przekonany do tego, by odwiedzić gabinet podologiczny aby zasięgnąć konsultacji? A może masz jakieś pytania? Chętnie na nie odpowiem. Po prostu napisz komentarz lub skontaktuj się w wiadomości prywatnej.

Te i wiele innych aspektów będziemy rozwijać w kolejnych artykułach podologicznych na blogu „I o to chodzi”. Jeśli ten przyniósł Tobie wartość i znalazłeś tam niezbędne informacje dla siebie, będziemy niesamowicie wdzięczni za udostepnienie tego artykułu innym.

fot. Marika Wrońska

Larysa Sobiech.

Podolog z pasji, magister Zarządzania Zdrowiem na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, szkoleniowiec, trenerka, przedsiębiorczyni. Często zaznacza, że właściwa diagnostyka i elastyczność terapii gwarantuje sukces procesu terapeutycznego. Za nią już 10 lat pracy zawodowej jako podolog, kosmetolog, manager gabinetu. Prywatnie medytuje oraz salsuje.